9 Adımda Kendinize Olan İnancınızı Geliştirin

Yaşamda herhangi bir amaca ulaşmak için,  olacağınıza inanmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, büyük ihtimalle başarısız olursunuz. Amaçlarınızın her biri için, ta kalbinizin derinliklerinde, bunları başaracağınıza gerçekten inanıyor musunuz Herhangi biri için yanıtınız hayırsa, aşağıdaki 9 adımlık süreç, bu inancı geliştirmenize ve hedefinize ulaşmak üzere, kendinize güveniniz tam olarak dev adımlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

1) Sonucun imkan dahilinde olduğundan emin olun.

Belki de bir başkası bu hedefe ulaştı ya da benzeri bir  elde etti. Farklı bir şık olarak, bu işin yapılabileceği konusunda içiniz rahat olsun.

2) Sonucun sizin sayenizde mümkün olduğuna inanın.

Hedeflere ulaşma kabiliyetimiz konusunda genellikle sınırlayıcı inançlarımız vardır. Sizi sınırlayan inançlarınızı kontrol etmek ve bunlar için önlem almak önemlidir. Amacınız, hedefin yalnızca mümkün olduğunu değil, sizin sayenizde mümkün olduğunu hissetmektir.

3) Sonuca ulaşmayı gerçekten isteyin.

Bir hedefe ulaşmayı ne kadar çok istersek, ona ulaşmak için üzerinden atlayacağımız engeller de o kadar büyük olur ve sonuçta, kendimize olan inancımız da o ölçüde artar. Gerçekten istediğiniz bir hedefi seçin ve hedefinize ulaştığınız takdirde elde edeceğiniz temel değerleri anlamaya çalışın.

4) Sonucu hak ettiğinize inanın.

Pek çok insan, içten içe, başarıyı hak etmediğine inanır. Harekete geçmeye çalıştıklarında, bu inanç onları kısıtlar; motivasyonlarını kaybederler ve başarısız olurlar. Unutmayın, hedefinize doğru tutarlı bir biçimde çalışırsanız, elde ettiğiniz tüm başarıları hak edersiniz.

5) Hedefinize ulaşmak, sahip olduğunuz diğer inanç ya da değerler ile çelişmemelidir.

Bir girişimci, bir yandan milyonlar kazanmak isterken, diğer yandan çok parası olan insanların açgözlü olduklarına inanabilir. Hedefiniz, diğer inanç ve değerleriniz ile örtüşmüyorsa, bilinçaltınız, bu hedefe ulaşıp ulaşmamanız konusunda şüphe duymanıza yol açarak sizi engelleyebilir. Herhangi bir çelişen inancı ve değeri anlamak ve uzlaştırmak, bütün varlığınızın desteğini alarak hedefe doğru ilerlemenizi sağlar.

 

6) Bir plan yapın.

Araştırmaya ve plan yapmaya zaman ayırmak, hedefinize nasıl ulaşacağınızı açıkça görmenizi sağlar. Plan ne kadar iyiyse, hedefin ulaşılabilirliği konusunda kendinize olan güveniniz de o kadar artar.

7) Plandaki her adımı atabileceğinize inanın.

Nihai hedefler genellikle öyle büyük ve uzak görünür ki bunaltıcı bir hal alır. Hedefinize ulaşmak, en basit anlatımla başarılabilir  atmak demektir. Planınızdaki her adımın üstesinden gelebileceğinize emin olmak, nihai hedefinizi de başarabileceğiniz anlamına gelir.

8) Planın adımlarını gerçekleştirebileceğinize inanın.

Gerçekleştirebileceğiniz bir planınızın olması, bunu yapacağınız anlamına gelmez. Genellikle bu planın uyması gereken başka taahhütlerimiz ve sınırlamalarımız olur. Bu nedenle, planınızdaki adımları atmaktan sizi alıkoyabilecek engelleri düşünmeli ve bu konuda çalışmalısınız. Daha sonra, ne olursa olsun, planınızı yaşama geçirmek için çabalamalısınız.

9) Hedefinize ulaşma ihtimalinizin olduğuna inanın.

Hedefinize ulaşma ihtimalinin % 80’in üzerinde olduğuna inanmayı amaçlamalısınız. Gözünüzde nihai hedefinize ulaştığınızı canlandırmak ve sahip olduğunuz son şüpheleri de ortadan kaldırmak, başarılı olacağınıza inanarak harekete geçmenizi sağlayacaktır.

ALINTIDIR.

avatar

About editor

Beyaz Tavşan site editörü, kişisel gelişim konusunda yazılmış makaleleri tarayarak en faydalı ve özgün içerikleri bloga taşımaktadır.

5 Responses to 9 Adımda Kendinize Olan İnancınızı Geliştirin

 1. avatar
  Büşra Akova 23/08/2012 saat 19:43 #

  Merhaba ;

  Uzun zamandır takip edemiyorum yazılarınızı … Emeğinize sağlık …
  Bu yazı bana şu sözü hatıtlattı ;

  “Zafer inananlarındır.”

 2. avatar
  Emrah 26/08/2012 saat 06:54 #

  Bizi aydınlattığınız için teşekkürler… kısaca çıkan sonuç:
  ”Zafere Giden Yolda Çekilen Çile Kutsaldır.”

 3. avatar
  Yersiz Anonim 29/08/2012 saat 22:29 #

  Yorum hakkında düşünüyorum da… Acaba benim uyguladığım şeyleri ve uygulamadığım şeyleri mi yazsam… Yok yok, çok can sıkarım. Sadece “Mükemmel olmuş yazınız, demek ki…” yazsam, benim açımdan çok kısa ve öz olur. Ben de düşündüm ki yorumumu size böyle anlatayım, ama uzun oldu. Dozunu kaçırdım. Neyse siz benim ne demek istediğimi anladınız ya, o bana yeter…

 4. avatar
  can_sıkıntısı_var_mı 06/09/2012 saat 14:29 #

  yazılarınıza bayılıyoruuuum!!!

  • avatar
   editor 07/09/2012 saat 08:29 #

   güzel yorumlarınız için teşekkürler :)

Bir Cevap Yazın