Bir Girişimcinin Not Defterinden

01.11.2012: İnternetten girişimcinin ‘ticaret, sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kâr amacıyla riski üzerine alan kişi’ olduğunu okudum. Kâr amacıyla riski üzerime almaya gayet hazırım, fakat bende sermaye yok. Bunun çok temel bir eksiklik olduğuna kanaat getirerek; bugünlük herhangi bir girişimde bulunmamaya karar verdim, yarın Allah kerimdir.

02.11.2012: İnternetten, muhtelif konularda büyük başarılar kazanmış insanların hikâyelerini okudum. Bunun bir iyimseri gaza getirmesi gerektiğini sanıyorum; fakat ben, araya birkaç tane olsun başarısızlık hikayesi de serpiştirmemiş olmalarından pirelendim. Dünyadaki milyarlarca başarısız insan yanılıyor olabilir mi Bilemiyorum. Gerçi okuduğum hikâyelerde birkaç başarısızlık, hayal kırıklığı vb. durum vardı ama bunlar da hep başarılı insanların başından geçiyor; aralarda biraz tökezlemekle beraber dağları devirip her şeyi hallediyorlar. Kendimde o kapasiteyi göremedim, girişimcilik işi bugün de yattı.

03.11.2012: İnternete bakınırken, dünyadaki insanların yarısının kozmetik işiyle uğraştığı ve bu konudaki bütün girişim olanaklarını kapattıkları kanaatine vardım. Kozmetik işine hayatta girişmem.

04.11.2012: İnternette gezinirken, azımsanmayacak kadar çok sayıda girişimin; insanları dolandırmak amacı güdüyor olabileceğini gördüm. Fakat sonuçta internette de robotlar değil, kanlı canlı insanlar var; bu durumda reel hayatta var olan her türlü iyilik ve kötülüğün internette de olması makul görünüyor. Sanırım biraz dikkat etmek, kimseye özel bilgiler ve/veya para vermemek yeterli olur bundan korunmak için. Ama umut sömürmek bendeki vicdana fazla ters; bu yüzden herhangi bir girişimde bulunacak olursam bunu yapmayacağım. Neticede bugün de girişimsiz geçti.

05.11.2012: 96 (yazıyla; doksan altı) saattir internete bakmaktan başka hiç bir girişimde bulunmadığımı fark ettim. Biraz dışarı çıkıp girişimci ruhumu havalandırmaya karar verdim, ortam değiştirince saklandığı yerden çıkacağını umuyorum.

avatar
Henüz yorum yok.

Bir Cevap Yazın