Can sıkıntısı nasıl geçer ?

Can sıkıntısı başa bela olduğunda

Sebebini bilmiyorum ama can sıkıntısını yenmek makalesi son iki haftadır giderek daha fazla ziyaretçi çekiyor. Site istatistiklerine baktığımda özellikle can sıkıntısı yazıp siteye tıklayanlarda inanılmaz bir artış var. Bu yazı her gün yaklaşık 100 yeni kişi tarafından okunuyor ve şimdiden en çok okunan makale oldu. Bir ilginç bilgi daha vereyim, bu yazının okunma oranı özellikle geçtiğimiz bayram tatilinde arttı. Sanırım 9 gün tatilde canı sıkılan insan sayısı oldukça fazla ;)

Sanırım yazıyla gerçekten de bam teline vurdum. Bu sebeple etkili sunumlarla ilgili yazı dizisine ara verip can sıkıntısıyla ilgili birkaç yazı yazmaya karar verdim. Bu ilk yazımda, önceki makaledeki düşünceleri de kullanacağım, bu sebeple eğer okumadıysan önce o yazıyı okumanı tavsiye ederim.

İyi ki canımız sıkılıyor

Can sıkıntısı İYİ bir şeydir. Yeteneklerini kullanarak fayda sağlayan bir amaca yönelik çalışmıyorsam, bunu fark etmemi sağlayacak şey can sıkıntısıdır.

Canı sıkılan bir garip aslan.

Tutsak bir aslan, ilk kafese koyulduğundaki öfkesi geçecek kadar uzun süre kafeste kaldıktan sonra, artık en sık hissettiği duygu sanırım can sıkıntısı olurdu. Gerçekten de en son hayvanat bahçesine gittiğimde gördüğüm o miskin aslanlarla, Sahra’da antilop peşinde koşan canavarlar arasında hiçbir alaka yoktu.

Zavallı aslana üzüldüm çünkü yapabileceği pek bir şey yok. Kendisinden daha üstün bir güç tarafından mahkûm edilmiş ve ne kadar istese de kurtuluş şansı yok. Fakat bir insan olarak, senin yapabileceğin çok şey var.

Canın sıkıldığı zaman iki şeyden birisini yapabilirsin,

Geçiştirmek

Bir şeyler yapıyorsan (mesela ders çalışmak) ağır aksak da olsa devam etmeye çalışabilir, oflaya puflaya odada volta atar, TV’nin karşısına veya Playstation’a saldırabilirsin. Büyük ihtimalle gün bitene kadar bu ruh halinden kurtulamayıp gece can sıkıntısından da sıkılmış bir şekilde uyuyacaksın. Ya da:

Anlamlı bir şeyler yapmak

Genelde canım sıkıldığında şu durumlardan birisindeyimdir:

  • Yapmak istediğim şeyi yapmaktan alıkonuyorum
  • Yapmak istemediğim bir şeyi yapmaya zorlanıyorum
  • Hiçbir şeye doğru dürüst odaklanamıyorum, başladığım işi 5 dakika sonra bırakıyorum.

Sonraki yazıda; bu durumlarda neler yapabiliriz, neler işe yarıyor, neler yaramıyor, birlikte onlara bakacağız.

Can sıkıntısı nasıl geçer ?” üzerine 68 düşünce

  1. Beler Bi Kızı Hayatımdan Çok Sevdim Deliler Gibi Seviyorum Tek Taraflı Bir Aşk Bu Kızı 2 Kere Gördüm sadece 2 Senedir Göremiyorum İçim Çok Acıyor Hiç Bir Şey Yapmak İstemiyor Yapsam Bile 2 Dakika İçinde Bıkıyorum Dışarı Çıkmıyorum Okul Olduğunda Gidip Oturup Dersi Hiç Dinlemeden Geliyorum
    Sinirli, Üzgün, Oluyorum Hep Hayattan Bıkmış Gibi Bir Halim Oluyor
    Bunu Nasıl Giderebilirim Lütfen Söyleyin?…

  2. merhaba cnm çok sıkılıyo öyle zamanlar oluyo ki ağlamak istiyorum ders çalışmak istemiyorum film izlemek istemiyorum talevizyon hiç hiç istemiyorum ama ne yapabilirim ki başka

Yoruma kapalı.