Can Sıkıntısına Bire Bir Gelir

Can sıkıntısını kalıcı ve kökten çözebilecek tek bir yol vardır: Yeteneklerini kullanarak fayda sağlayan bir amaca yönelik çalışmak. (Dahası şu yazıda)

Diğer taraftan yeteneklerinin farkına varmak ve bir amaç edinmek büyük bir çaba gerektirir. Özellikle de daha önce bunun için uğraşmadıysan.

Eğer o çabayı harcayacak gücü ve isteği bile kendinde bulamıyorsan, o zaman aşağıdaki küçük vitamin haplarını bir dene. İyi geleceklerine garanti veriyorum, yoksa paran iade (Para vermedin mi zaten ? hmmm… :) )

Hareketlen

Bazen can sıkıntısının sebebi çok derinlerde olmaz. Sana enerji veren ve iyi hissettiren endorfin, adrenalin gibi hormonların seviyesi dip yapmışsa kendini oldukça bezgin, mutsuz, hiçbir şeye mecali ve arzusu olmayan bir şekilde hissedersin. Bu hormonları artırmanın en iyi ve sağlıklı yollarından birisi de biraz hareketlenmektir. Gidip spor salonunda 2 saat ağırlık kaldırmasan da, bir 10 dakikalık yürüş, zıplama, pedal çevirme, dans, mekik, şnav, kalbini hızlandıracak herhangi bir şey hormonlarını pompalamaya yeter.

Farklı bir şeyler yap

Can sıkıntın sürekli bir hal almaya başladıysa, belki hayatına biraz farklılık katma zamanı gelmiş demektir. İnsanı sıkan şeylerin başında, rutin işler yapmak gelir. Biraz değişiklik ise emin ol canını yakmaz. Değişikliğe yediklerinden, dinlediğin müzikten, seyrettiğin programlardan (dizilerden!), chatleştiğin insanlardan, okuduğun gazetelerden, gittiğin mekanlardan yani kısaca aklına gelen her türlü alışkanlığından başlayabilirsin.

Sıkıntını paylaş

Can sıkıntısı çoğu zaman yalnızlık duygusuyla kol kola gider. Böyle durumlarda gidip birkaç arkadaşlar görüşmek, konuşmak, çay-kahve içmek iyi gelir. Hatta sadece havadan-sudan konuşmak yerine can sıkıntından da bahsedersen en iyisi olur. Ama sakın zaten sıkıcı veya negatif olduğunu bildiğin birisiyle görüşme, sadece sıkıntını artırır. Ne demişler, derdini söylemeyen derman bulamaz.

Ortalığı toparla

Hani salonda koltukların yerini değiştirirsin de sanki daha büyümüş gibi görünür yada evde temizlik yapıldıktan sonra sanki daha bir ışıltılı, daha bir ferah gibi gelir ya, işte sıkıntının sebebi belki de değişme veya toplanma zamanı gelmiş mekanından olabilir.

Beyaz Tavşanını bul

Eline bir kalem ve kağıt al

Sayfanın tepesine “Şu anda neye sahip olmak veya ne yapmak beni heyecanlandırırdı ?” yaz.

Aklına gelen tüm cevapları alt alta sırala, mantıklı veya ulaşılabilir olup olmadıklarına bakma hiç.

En az 10 dakika kalemi bırakmadan devam et.

Tahmini olarak ilk seferinde kağıda boş boş bakacaksın, sonra yazacakların sana anlamsız gelecek ve hatta belki başkasına göstermekten bile utanacaksın. Hatta ve hatta bu egzersizi yapma fikri bile sana gülünç gelecek, ne gerek var ya diyeceksin. Yine de gel beni dinle, bildiğim bir şeyler var ;)

Sırf bunun bilincine varman ve yazıya dökmen bile can sıkıntını tedavi etmede önemli bir adım olacaktır. Bu arada, bu Beyaz Tavşan meselesi hakkında daha detaylı yazacağım.

Not: Deneme sonuçlarını ve yorumları bekliyorum.

Can Sıkıntısına Bire Bir Gelir” üzerine 311 düşünce

 1. caanım sıkıldı yzın çok sıkıcı sıkıldım canım kendimi dışırıdan atmak bile istemiyo çünkü canım sıkıldı sıklıdı canım yaaaa sıkıldıııı ben hayatımda bukadar sıkılmadım
  internet çok kötü çünkü canım sıkıldı canım sıkıldı yazın çok sıkıcı sıkıldım canım kendimi dışırıdan atmak bile istemiyo çünkü canım sıkıldı sıklıdı canım yaaaa sıkıldıııı ben hayatımda bukadar sıkılmadım
  internet çok kötü çünkü canım sıkıldıcaanım sıkıldı yzın çok sıkıcı sıkıldım canım kendimi dışırıdan atmak bile istemiyo çünkü canım sıkıldı sıklıdı canım yaaaa sıkıldıııı ben hayatımda bukadar sıkılmadım
  internet çok kötü çünkü canım sıkıldı canım sıkıldı yazın çok sıkıcı sıkıldım canım kendimi dışırıdan atmak bile istemiyo çünkü canım sıkıldı sıklıdı canım yaaaa sıkıldıııı ben hayatımda bukadar sıkılmadım
  internet çok kötü çünkü canım sıkıldı okadar sıkıldımki aynı şeyleri yazıyorum:(

 2. Canım sıkılıyor çünkü ;

  Burdan nefret ediyorum internette yapcak bisi yok yazılı m var caliscak istegim yok ya lan. Bi gün onceden ciktigim bi cocukla yeniden barıştim elimi versem gotumu kaptircagim cinsten biri. Nasl olcak bilmiyorum ben 2 ay ciktigim adama elimi bile tuttutmadim ve bu cok farkli bu gün cenemi faln tuttu cektiriverdim mal ya. Olum sen ne yavsaksin diyesim geldi de iste. Ya aslinda belkide benim ondan hoslanma sebebim okulun fame leri arasinda olmasi . Tipide var ama karaktersiz biraz . Ilk çıktığımızda o ben den ayrildi ve ben bunu yediremedim . Bok herif keci boku. Canım çok sıkılıyor yagggg hay mk. Parmak seceyim en iyisi.

 3. Dünyadaki birsürü ulkeyi gezdim bir sürü kadınla birlikte oldum akla gelmiycek spor türlerini denedim evlendim boşandı m sevgililerim oldu hiç birinden tat almaz oldum tat alacak bişi bulamaz oldum ki okadarki google a canım sıkıldı yazdım durum vahim :)

 4. Sıkıntının temel sebebi olgunlaşmaktır yaşınız ne kadar ilerlerse ilerlesin bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor. Hiç sıkılmamak diye birşeyde olmaz tabii ama en azından iyi bir arkadaş çevrenizin olması oturup derdinizi paylaşacağınız birileri ile bir kafede çay içip sohbet etseniz emin olun size iyi gelecektir, belkide o arkadaşınız da sizin bu durumunuzdan faydalanıp hesabı size kitleyecektir kim bilir ? İnsanlar eski mutlu günlerine dönmek isterler ama bu imkansızdır sıkıntılıyken sıkıntınızı yenmenin tek anahtarı var oda kendinizsiniz ne yapmak isteyeceğinize karar verin ne yapsam mutlu olabilirim. Paranız varsa alışveriş yapın gerekli gereksiz sizi mutlu edecek şeyleri toplayın gelin. Hayatta kardeş diyebileceğiniz insanları bulmak zordur tek kardeşiniz vardır oda SİZSİNİZ unutmayın kardeş paranıza bakar yolunu çizer, siz kendinizi düşünün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>