Can Sıkıntısına Bire Bir Gelir

Can sıkıntısını kalıcı ve kökten çözebilecek tek bir yol vardır: Yeteneklerini kullanarak fayda sağlayan bir amaca yönelik çalışmak. (Dahası şu yazıda)

Diğer taraftan yeteneklerinin farkına varmak ve bir amaç edinmek büyük bir çaba gerektirir. Özellikle de daha önce bunun için uğraşmadıysan.

Eğer o çabayı harcayacak gücü ve isteği bile kendinde bulamıyorsan, o zaman aşağıdaki küçük vitamin haplarını bir dene. İyi geleceklerine garanti veriyorum, yoksa paran iade (Para vermedin mi zaten ? hmmm… :) )

Hareketlen

Bazen can sıkıntısının sebebi çok derinlerde olmaz. Sana enerji veren ve iyi hissettiren endorfin, adrenalin gibi hormonların seviyesi dip yapmışsa kendini oldukça bezgin, mutsuz, hiçbir şeye mecali ve arzusu olmayan bir şekilde hissedersin. Bu hormonları artırmanın en iyi ve sağlıklı yollarından birisi de biraz hareketlenmektir. Gidip spor salonunda 2 saat ağırlık kaldırmasan da, bir 10 dakikalık yürüş, zıplama, pedal çevirme, dans, mekik, şnav, kalbini hızlandıracak herhangi bir şey hormonlarını pompalamaya yeter.

Farklı bir şeyler yap

Can sıkıntın sürekli bir hal almaya başladıysa, belki hayatına biraz farklılık katma zamanı gelmiş demektir. İnsanı sıkan şeylerin başında, rutin işler yapmak gelir. Biraz değişiklik ise emin ol canını yakmaz. Değişikliğe yediklerinden, dinlediğin müzikten, seyrettiğin programlardan (dizilerden!), chatleştiğin insanlardan, okuduğun gazetelerden, gittiğin mekanlardan yani kısaca aklına gelen her türlü alışkanlığından başlayabilirsin.

Sıkıntını paylaş

Can sıkıntısı çoğu zaman yalnızlık duygusuyla kol kola gider. Böyle durumlarda gidip birkaç arkadaşlar görüşmek, konuşmak, çay-kahve içmek iyi gelir. Hatta sadece havadan-sudan konuşmak yerine can sıkıntından da bahsedersen en iyisi olur. Ama sakın zaten sıkıcı veya negatif olduğunu bildiğin birisiyle görüşme, sadece sıkıntını artırır. Ne demişler, derdini söylemeyen derman bulamaz.

Ortalığı toparla

Hani salonda koltukların yerini değiştirirsin de sanki daha büyümüş gibi görünür yada evde temizlik yapıldıktan sonra sanki daha bir ışıltılı, daha bir ferah gibi gelir ya, işte sıkıntının sebebi belki de değişme veya toplanma zamanı gelmiş mekanından olabilir.

Beyaz Tavşanını bul

Eline bir kalem ve kağıt al

Sayfanın tepesine “Şu anda neye sahip olmak veya ne yapmak beni heyecanlandırırdı ?” yaz.

Aklına gelen tüm cevapları alt alta sırala, mantıklı veya ulaşılabilir olup olmadıklarına bakma hiç.

En az 10 dakika kalemi bırakmadan devam et.

Tahmini olarak ilk seferinde kağıda boş boş bakacaksın, sonra yazacakların sana anlamsız gelecek ve hatta belki başkasına göstermekten bile utanacaksın. Hatta ve hatta bu egzersizi yapma fikri bile sana gülünç gelecek, ne gerek var ya diyeceksin. Yine de gel beni dinle, bildiğim bir şeyler var ;)

Sırf bunun bilincine varman ve yazıya dökmen bile can sıkıntını tedavi etmede önemli bir adım olacaktır. Bu arada, bu Beyaz Tavşan meselesi hakkında daha detaylı yazacağım.

Not: Deneme sonuçlarını ve yorumları bekliyorum.

Can Sıkıntısına Bire Bir Gelir” üzerine 294 düşünce

 1. hayat bir b*ka benzer…
  haytta sevinç ,üzgünlük,gibi can sıkıntısı da vardır…Bunu geçirebilmek asla olamaz.
  Fakat değişik bir şeyler veya kitap okursan belki (belki)geçer…

  BEN Esra
  Sevgilerimle…

 2. slm üstekini deneyim dedim ve çıkan sonuçlar mutlaka sonuna kadar okuun. acımı birileriyle paylaşmak belki iyi gelir. ama belkiiii.:(
  şu an ne yapmak isterdim?

  1-) şu anda murat bozla guzel bir yemekte olmayı dilerdim.
  2-)şu anda murat bozla evlenmeyi isterdim.
  3-)şu anda murat bozla paraşutle atlamayı isterdim.
  4-)şu anda murat bozla gemi turu yapmayı isterdim.
  5-)şu anda oses turkiyede şarkı solemi ve murat bozu secmeyi dilerdim.
  6-)şu anda murat bozla dans ediyor olmayı isterdim.
  7-)şu anda murat bozun beni inanılmazzz çoooook sevmesini isterdimmmmmmmm. :D muratı düşününce deil can sıkıntısı geciyor tek bişi hariç. muratın beni sevmesini istiyorum ama bu hiçbir zaman olmayacak ve bunu düşündükçe aglıyorum bu hariç butun sıkıntılarım geçiyorr benmm :(

 3. Bence tamamen düşünceden kaynaklı. Yani psikolojik. Sıkıldığını Bi an aklına getirmezsen hissetmiyosun. Mesela denemedeki söylenenleri yapmamış olsan bile Bi kaç dakikanı verip okuman bile sıkıntını gideriyo. Tabi bu benim düşüncem ve bendeki bıraktığı etki herkeste aynısı olacak diye bir kaide yok. Zamanı iyi kullanamamak ve sorunların olmasının da büyük etkisi var. Dediğim gibi psikolojik. Zaman bizi değil biz zamanı öldürelim. Gece gece yorum yapmak nerden aklıma geldiyse. Heralde sıkıntıdan :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>