Can Sıkıntısına Bire Bir Gelir

Can sıkıntısını kalıcı ve kökten çözebilecek tek bir yol vardır: Yeteneklerini kullanarak fayda sağlayan bir amaca yönelik çalışmak. (Dahası şu yazıda)

Diğer taraftan yeteneklerinin farkına varmak ve bir amaç edinmek büyük bir çaba gerektirir. Özellikle de daha önce bunun için uğraşmadıysan.

Eğer o çabayı harcayacak gücü ve isteği bile kendinde bulamıyorsan, o zaman aşağıdaki küçük vitamin haplarını bir dene. İyi geleceklerine garanti veriyorum, yoksa paran iade (Para vermedin mi zaten hmmm… :) )

Hareketlen

Bazen can sıkıntısının sebebi çok derinlerde olmaz. Sana enerji veren ve iyi hissettiren endorfin, adrenalin gibi hormonların seviyesi dip yapmışsa kendini oldukça bezgin, mutsuz, hiçbir şeye mecali ve arzusu olmayan bir şekilde hissedersin. Bu hormonları artırmanın en iyi ve sağlıklı yollarından birisi de biraz hareketlenmektir. Gidip spor salonunda 2 saat ağırlık kaldırmasan da, bir 10 dakikalık yürüş, zıplama, pedal çevirme, dans, mekik, şnav, kalbini hızlandıracak herhangi bir şey hormonlarını pompalamaya yeter.

Farklı bir şeyler yap

Can sıkıntın sürekli bir hal almaya başladıysa, belki hayatına biraz farklılık katma zamanı gelmiş demektir. İnsanı sıkan şeylerin başında, rutin işler yapmak gelir. Biraz değişiklik ise emin ol canını yakmaz. Değişikliğe yediklerinden, dinlediğin müzikten, seyrettiğin programlardan (dizilerden!), chatleştiğin insanlardan, okuduğun gazetelerden, gittiğin mekanlardan yani kısaca aklına gelen her türlü alışkanlığından başlayabilirsin.

Sıkıntını paylaş

Can sıkıntısı çoğu zaman yalnızlık duygusuyla kol kola gider. Böyle durumlarda gidip birkaç arkadaşlar görüşmek, konuşmak, çay-kahve içmek iyi gelir. Hatta sadece havadan-sudan konuşmak yerine can sıkıntından da bahsedersen en iyisi olur. Ama sakın zaten sıkıcı veya negatif olduğunu bildiğin birisiyle görüşme, sadece sıkıntını artırır. Ne demişler, derdini söylemeyen derman bulamaz.

Ortalığı toparla

Hani salonda koltukların yerini değiştirirsin de sanki daha büyümüş gibi görünür yada evde temizlik yapıldıktan sonra sanki daha bir ışıltılı, daha bir ferah gibi gelir ya, işte sıkıntının sebebi belki de değişme veya toplanma zamanı gelmiş mekanından olabilir.

Beyaz Tavşanını bul

Eline bir kalem ve kağıt al

Sayfanın tepesine “Şu anda neye sahip olmak veya ne yapmak beni heyecanlandırırdı ” yaz.

Aklına gelen tüm cevapları alt alta sırala, mantıklı veya ulaşılabilir olup olmadıklarına bakma hiç.

En az 10 dakika kalemi bırakmadan devam et.

Tahmini olarak ilk seferinde kağıda boş boş bakacaksın, sonra yazacakların sana anlamsız gelecek ve hatta belki başkasına göstermekten bile utanacaksın. Hatta ve hatta bu egzersizi yapma fikri bile sana gülünç gelecek, ne gerek var ya diyeceksin. Yine de gel beni dinle, bildiğim bir şeyler var ;)

Sırf bunun bilincine varman ve yazıya dökmen bile can sıkıntını tedavi etmede önemli bir adım olacaktır. Bu arada, bu Beyaz Tavşan meselesi hakkında daha detaylı yazacağım.

Not: Deneme sonuçlarını ve yorumları bekliyorum.

avatar

About cagdas

Bu yazı, beyaztavsan.com'un kurucusu Çağdaş tarafından yazılmış özgün bir makaledir. Çağdaş, uzun süredir blogdaki yazılarına ara vererek kivilcimdanatese.com adresinde tanıtılan ilk kitabını kaleme almıştır.

, ,

233 Responses to Can Sıkıntısına Bire Bir Gelir

Geri izleme/Pingback

Bir Cevap Yazın