Freemind Kurulumu ve Kullanımı

Bu yazıda; daha önce tanıttığım akıl haritası yöntemini bilgisayar desteğiyle kullanmak için yazılmış Freemind programını tanıtacağım. Freemind ücretsiz ve sürekli güncellenen kullanışlı bir program. Bir sonraki sürümünde Türkçe desteği de geleceği yazıyor ama aslında programı kullanmak için İngilizce bilmeye de pek gerek yok. Şu anda programın iki sürümü var; hatasız çalışan 0.8.1 ve test aşamasındaki 0.9. Ben 0.8.1 sürümünü kullanıyorum.

Bu kısa kılavuzu hem bilgisayar bilgisi hem de İngilizcesi alt seviyede olanlar için, mümkün olduğunca detaylı yazmaya çalıştım. O yüzden bazı kısımları sıkıcı gelebilir ;)

Kurulum (Windows için)

Freemind’ın çalışması için bilgisayarınızda Java adlı programın yüklü olması gerekiyor.

Buraya tıklayarak güncel Java’nın bilgisayarında yüklü olup olmadığını kontrol edebilirsin. Eğer sorun yaşarsan buraya tıklayıp açıklamaları okuman yeterli.

Java kurulumu bittikten sonra buraya tıklayarak program dosyasını indirebilirsin.

Açılan pencerede ‘Çalıştır’ tuşuna basıp programın yüklenmesini bekle.

Freemind kurulum adımı 1

Yükleme tamamlanınca çıkan Güvenlik uyarısı penceresinde de çalıştır tuşuna tıkla.

Freemind kurulum adımı 2

Bundan sonra çıkan ekranlarda, aşağıdaki tuşlara basarak ilerleyip kurulumu tamamlayabilirsin.

Freemind kurulum adımı 3

Freemind kurulum adımı 4

Freemind kurulum adımı 5

Freemind kurulum adımı 6

Freemind kurulum adımı 7

Freemind kurulum adımı 8

Freemind kurulum adımı 9Freemind kurulum adımı 10

Freemind kurulum adımı 11

İlk Akıl Haritamız

Yukarıdaki adımları uyguladıysan, masaüstünde bunun gibi bir simge oluşacak.

Freemind 0.8.1 masaüstü simgesi

Buna tıklayarak programı açınca, ilk olarak yeni bir akıl haritası tuşuna basıyoruz.

Freemind yeni akıl haritası yaratma.

Ortada ‘New Mindmap’ yazan yere bir kez tıklayıp, ‘surat’ yazıp sol taraftan da gülen surata tıklayalım. Böylece ilk akıl haritamızın ana konusunu da belirlemiş olduk: Gülen surat :)

Freemind yeni akıl haritası ilk adım

Freemind’da alt başlıklara, yani bir konunun alt başlıklarına ‘child’ yani ‘çocuk’, o başlıkla aynı seviyedeki diğer başlıklara ise ‘sibling’ yani ‘kardeş’ deniyor.

Şimdi gülen surata tıklayıp klavyeden ‘insert’ tuşuna basalım veya yukarıdaki ampule basalım. Böylece gülen surata bir çocuk yaratmış olduk. Yeni çocuğa ‘kahkaha’ adını verip bir sefer ‘enter’ tuşuna basarak bu maddeyi kaydedelim.

Dikkat ettiysen Kahkaha gri renkli oldu. Bu, şu anda Kahkahanın seçili olduğunu gösteriyor.

Şimdi kahkahaya bir kardeş yaratmak için ‘Enter’ tuşuna basıp Sırıtma yazıyorum. Bundan sonra sırayla enter’a basarak Gülümseme, Mutluluk ve yüz İfadeleri yazıyorum.

Freemind yeni akıl haritası ikinci adım

Aslında Kahkaha, Sırıtma ve Gülümseme, yüz ifadelerinin altında daha mantıklı dururdu. Bunu yapmak için fare işaretçisini (oku) kahkahanın üzerine getirip sol fare tuşuna basıyor ve bırakmadan surat ifadelerinin üstüne, sağ tarafa yakın olarak getirip tuşu bırakıyorum. Yani normal bir sürükle-bırak işlemi. Bu işlemi sırıtma ve gülümseme için de yapınca durum şuna benziyor:

Freemind yeni akıl haritası üçüncü adım

Yukarıdaki menüden Format’ı seçince oradaki bir sürü seçeneği kullanarak haritalarını daha renkli hale getirebilirsin. Ama ben ne uğraşayım, kendi olsun dersen o zaman Format-> Automatic Layout seçeneğini seçip renkli bir akıl haritasına kavuşabilirsin.

Freemind yeni akıl haritası son hali

Son olarak üst taraftaki menüdeki disket simgesine basarak haritamızı kaydediyoruz.

Harita büyüdükçe bir seferde her yerini göremiyorsun, kaydırmak için ekranın boş bir bölgesinde farenin sol tuşuna basıp (fare oku artıya dönecek) fareyi oynatırsan haritada istediğin gibi gezebilirsin.

Programın ara yüzü oldukça güzel hazırlandığı için birçok noktayı aslında kendin de kolayca keşfedeceksin. Örneğin; bir başlığın altındaki çocukları gizlemek istersen başlığın üzerine tek sefer tıklamalısın. Eğer ismini değiştirmek istersen, üzerine tıkladıktan sonra klavyeden F2 tuşuna basabilirsin.

Böylece Freemind kullanarak ilk akıl haritasını yapmış olduk. Şimdi sıra sende :)

Bu arada Freemind’ın özellikle bu kadarla kalsa belki pek de etkileyici olmazdı. Peki, yaptığınız haritaları zahmetsizce internete koymaya ne dersiniz Veya yarattığınız konulara takvimden bir hatırlatıcı koymaya Açıkçası bu programın bu yazıya sığmayacak kadar çok özelliği var ve insan kullanmaya başlayınca zamanla hepsini öğrenebiliyor.

(Tavşanın seyir defterine ek 28.08.08: Hasan Yılmaz Ubuntu-bir Linux türevi- için güzel bir kurulum dökümanı hazırlamış.)

, ,

5 Responses to Freemind Kurulumu ve Kullanımı

 1. hülya 27/08/2008 saat 16:57 #

  sadece yazıyı okumakla anlamak çok zor,
  programı kullanmak isteyenler yazınıza bakarak çok rahat kurulum yapabilir ve kurduktan sonra sizin freemind ile ilgili yorumlarınızı çok daha iyi gözlemleyebilirler.

  teşekkür ederim paylaşımınız için.

 2. kedila bodur 04/09/2008 saat 22:01 #

  programı indirdim ve kullanmaya başladım. İşi bıraktıktan sonraki dönemimi planlamada bana kolaylık sağlıyacağını ve beni dağınıklıktan kurtaracağını düşünüyorum.

  Teşekkür ederim.

 3. hülya 06/09/2008 saat 05:41 #

  “kedila bodur” arkadaşımız programı kullanmaya başladıktan sonraki düşüncelerini bizimle paylaşabilir mi

  ‘niye “kedila bodur”,sen kendin anlat’ tarzında bir düşünce de geçebilir aklınızdan ama kedila, programı ilk kez kullacağını söylediği için bize daha fazla geri dönüşüm aktarabilir.

  çok da faydalı olabilir diye düşünüyorum.

  sevgilerimle.

 4. nuran 20/02/2009 saat 10:19 #

  Pardon,ama bu programın ne işe yaradığını bana anlatabilir misiniz
  Adını ilk defa duyuyorum.

Geri izleme/Pingback

 1. Akıl haritası oluşturmak için Ubuntu’da Freemind kurulumu — Hasan Yılmaz - 28/08/2008

  [...] Freemind’ın kullanımı basit, fazla zorlamıyor kullanıcıyı. İlk akıl haritamı, öğrenme için site kategorileri üzerine hazırladım. Çeşitli işaretler de koyulabiliyor maddelerin yanına. Sileceklerimi, incelemem ve geliştermem gerekenleri aşağıdaki akıl haritasında görebilirsiniz. [...]

Bir Cevap Yazın