İnternetten Para Kazanma Yollarını Araştıranlara Fikirler

Tamamen ve sadece; kendi dönemsel araştırmalarımdan yola çıkarak oluşturduğum amatör bir derlemeyi bilgilerinize sunmak istiyorum. Ben konuyu araştırmaya; geçen kış boş zamanım artınca duyduğum sıkıntıdan dolayı başladım. Bir sonuca vardıramadım; sonra bahar geldi, yaz geldi; boş zamanım azaldı; boşverdim. Şimdi tekrar kış geliyor, boş zamanlarım yine arttı, yine aranıyorum. =)

Pek çok seçenek var; başlangıç olarak insana; ‘şu bollukta herhalde ben de birşeyler bulurum’ diye düşündürecek kadar çok. Ama kazın ayağı her zaman öyle değil. =)

Herkes kendince birtakım elemeler yapacaktır mutlaka; kendi hesabıma; çok belirgin, nerdeyse dehşet verici yazım hatalarıyla dolu metinlerden uzak durdum. İnsan yazım kurallarına uygun düzgün bir kısa metni devşiremeyecek olsa bile, ki olabilir tabii ki; bunun farkında olması ve metni mesela başka birine yazdırmayı akıl etmesi gerektiğini düşündüm. Ha, hem yazım ve anlatım konusunda zayıf, hem de bunun farkında olmayan ve/veya önemsemeyen biri de olunabilir elbette, ama bu derece ‘farkındalıksızlık’ bana fazla. =) İnsanda önce otomatikman bir parçacık saygı ve güven uyanması gerekiyor, bunu uyandırabilecek tek şey de bir metin olunca, o metnin kepazeliği çok itici olabiliyor.

İnsanlardan küçücük tutarlarda da olsa abone, kayıt vb. paralar talep eden ilanlara da soğuk baktım. Bu noktada; ’5 lirayla ne ben kaybederim, ne o kazanır’ mantığı mantıklı değil; zira talep eden kişi veya kurum belli ki, zaten böyle düşünecek çok sayıda insan çıkabileceğini bilerek yapıyor bunu. Sonuçta 1 tane 5 lira belki pek çok kişiye birşey ifade etmez; ama pek çok 5 lira 1 kişiye epeyce bir keyif verebilir. =) Bu konudan ağzı yanmış insanların yorumlarını gördüm; açılmayan telefonlar, cevaplanmayan mesaj ya da mailler, asla eve gelmeyen işler vs…

Evde mandal işi, tesbih işi, takı işi, boncuk işleme işi, yazı yazma veya düzeltme işi, ufak çaplı bir çağrı merkezi kurma işi, insanları internet üzerinden -bu daha çok cinselliğe dönük sanırım- muhtelif geyiklerle oyalama, anket doldurma, yemek yapma işi, blablabla…yapabileceğini düşünen ne kadar çok insan olduğunu gördüm ve kendimi hiç yalnız hissetmedim böylece. =)

Herhangi bir konuda gerçekten nitelikli, harikalar yaratabilecek biri bile olsanız; uygun bir kaynak tarafından keşfedilmediğiniz, şans veya bağlantılar falan filan sonucu o kaynağa ulaşamadığınız sürece kendinizi bu konuda gösteremeden ölüp gitmenizin mümkün olduğunu (tekrar) farkettim. Tabii bazen, bizde olmayan nitelikleri kendimizde var zannedebiliriz. Ama bazen de gerçekten vasıflıyızdır. Bunun değerlendirilmesi biraz da kısmet, kader, ortam vs. meselesi. =) Hayat o ki; niteliklerimizin hakkı neyse onu alacağız; diye birşey yok. Maalesef yok. Yâ kısmet! Uydu duruma ama, fena durmadı. =)

Hayatta ne varsa onu gözledim tabiatıyla; ortalığın kadınları kafalamak isteyen erkekler, ve erkekleri kafalamak isteyen kadınlarla dolu olduğunu…Vicdanları zerrece sızlamadan emek ve umut sömürebilecek ne kadar çok insan olduğunu…Ve onlar yüzünden; ve onların büyük varlığının bünyelerde yarattığı mantıklı paranoyalar yüzünden…mantıklı paranoya da nasıl oluyosa artık =)…hiç de böyle kişilikleri olmayan, ciddi zorları olan samimi insanların da arada fena halde kaynıyor olabileceğini gözledim.

Kimseyle bağlantı kurmadım aslında ben; bir ara bir el becerimi biraz daha değerlendirebilmek için o konuda birkaç mail attım ama geri dönüş olmadı; çok da önemsemedim. O konuda birşeyler yapıyorum zaten, bu sayede ‘biraz daha’ olabilir mi diye düşünmüştüm sadece.

Ama nette; zor durumlardan, âcil hallerden sözeden insanlar var; mutlaka bir kısmı samimidir, hikayeleri gerçektir; işte onların vicdansız birilerine denk gelmelerini hiç istemem. Olmasın. =’(

Ben şimdi evden yazı yazma işine takıldım biraz. Yine kış geliyor, yine yaza göre bolca boş zaman. =) Bakınıyorum, mailler atıyorum, örnekler yolluyorum. Bu konuda kendime birazcık güvenim var; kendimce iyi bir şekilde yapabileceğimi düşünmediğim birşey için uğraşmam zaten. Şimdilik anladığım şu ki; bana dönüş yapan 1-2 kişiden…Yazdığım şeyler akıcılık, yazım kurallarında düzgünlük, az-çok bi tutarlılık ve düzen, ifadede yeterlilik vs…olarak fena değil; ama profesyonel racona uygun değil. Oysa bu önemli birşey. Bakalım. Yâ kısmet! =)

Sonuç Bence; fazla umut beslemeden arayın / başvurun. ‘Sen işini kış tut, yaz çıkarsa bahtına’ şeklinde yaklaşmak daha makul görünüyor. Ne umutsuz, olumsuz yorumlardan dolayı vazgeçin; ne de çok şişirilmiş, çok iddialı vaatleri çok ciddiye alın. Kendinize güvendiğiniz alanlar için; denemekten zarar gelmeyecekmiş gibi duruyorsa, bütün başvuru yollarını deneyin; ve çok sayıda kaynaktan deneyin. Buna bir daldımı da insan; internet başında farketmeden bayağı uzun saatler geçiriyor; yürüyüşü ihmal etmeyin, hareket içeren birşeyler yapmayı. Hem dışarıda yürürken, araştırdığınız konu hakkında da daha güzel düşünebiliyorsunuz.

Bir sonuç daha : Umut etmenin ve uğraşmanın süresini fazla uzatmayın. Hayat beklemiyor, belki başka şeyler denemek daha hayırlıdır. =)

avatar

2 Responses to İnternetten Para Kazanma Yollarını Araştıranlara Fikirler

 1. avatar
  Su 08/12/2012 saat 14:55 #

  canın sıkıldığına internete girer para kazanırsın işte ne güzel yol oh ne iyi ne iyi :D

 2. avatar
  Özlem 19/12/2012 saat 10:23 #

  Pek çok insan gibi ben de “internet ticaret için güzel mecra” diyerek bir girişimde bulundum geçen hafta. Gerçek anlamda kaliteli olduğunu düşündüğüm ürünler hazırladım ve internet üzerinden satışa sunmak istedim. Ama aynen dediğiniz gibi kazın ayağı öyle değilmiş. Aynı düşünceyle yola çıkan bu kadar insanın arasından fark edilmek için ciddi yatırım yapmak gerekiyor. Sosyal olmak gerekiyor ki benim gibi bir asosyal için zor bir mesele. Alışveriş siteleri ayrı bir alem vs.

  Yazınız pes etmekle yılmadan devam etmek arasında gidip gelen hallerime iyi geldi teşekkür ederim.

  Bakalım zaman ne gösterecek.

Bir Cevap Yazın