Makale Yazarı Olmaya Çalışırken

Makale yazarlığını ‘oturduğum yerden yaparım, koltuğuma kurularaktan beyler paşalar gibi yaparım, evimin rahatlığında laylaylom bi şekilde yaparım, öyle de yaparım, böyle de yaparım’ şeklinde düşünmeyiniz; o tam olarak öyle değil. Beyler paşalar gibi oturup yapıyorum derken sırtınızda develer gibi hörgüç çıkmasın da…=) Neyse, devam ediyorum ciddiyet içerisinde.

Makale yazarı olmak;  yazmaktan hoşlanıyor ve bu konuda kendinize iyi-kötü güveniyorsanız denemekten kaçınmamanız gereken bir iş. Öte yandan ‘yazıda fena değilim, yazım kurallarını da biliyorum iyi-kötü, havada karada hallederim’ durumu yok. Veya varsa da bir sebeple bana soğuk bakıyor. Yazma işini hayatınızın münasip boşluklarına yerleştirmesi niz ve hayatınızın münasip boşluklarının bu yeni arkadaşı itip kakmasına engel olmanız gerekiyor. Bir Pazar günü 2 elinizle evi temizleyip toparlamaya, öteki 2 elinizle de söz verdiğiniz yazıları yetiştirmeye çalışırken bir yandan da sinirlenmemeniz gerekiyor. Gün önemli değil burada; Perşembe veya Salı da olabilir. Makale yazmaya başladığınız az bir zaman olmuş, vaat ettiğiniz şeyi yapmak ve kendinizi göstermek istiyorsunuz; bu bir. Evi çok titiz olduğunuz için değil, günlerdir yazı yazma işine sardığınız için ihmal etmiş olduğunuzdan ötürü gerçekten gerekli olduğu için temizlediğinizden onu da bırakamıyorsunuz; bu iki. Bööle bi; bir oraya bir buraya sekme halleri. Gerçi bunların hepsi bir şekle sokulur da o Pazar günü öyle dört dönmek psikolojimde nasıl bir hasar bırakmışsa artık; bi elimden tutan olsa tek o gün üzerine roman yazıcam.

Şimdi bu ‘evden makale yazarlığı’ işinin; size verilen konuyu internetten araştırması, uygun bulduğunuz metinleri hızlı bir okumayla ayırt edip sekmelerde toparlaması  var. Bir o sekmeyi bir bu sekmeyi gözden geçirip yazacağınız konunun can alıcı, esas noktalarını ayırt etmeye çalışması var. Bunlardan aynı konuda, doğal olarak benzer ifadelerle ama okuduğunuzun kopyası olmayan yeni bir metin çıkarmak için kafa patlatması var. Konu size yabancı olan birçok kelime içeriyorsa bunları doğru yazmak için ekstradan zorlanması var; var oğlu var. Birkaç gün üst üste teknoloji konuları yazdığımda ben bunu yaşadım mesela; pikseller, megapikseller, megabaytlar, cigabaytlar, ekran çözünürlükleri, birsürü kısaltılmış; doğru yazılması gereken sözcük, ifade ve simgeler vs. Türkçe metin yazıyorum hesapta; kelimelerin yarısı Türkçe değil. =) Zamanında klasik lise seviyesinde az bir şey İngilizce görmüş olmasam, arada birçok basit İngilizce hikayeler okumaya çalışma alışkanlığım olmasa muhtemelen çok daha fazla zorlanırdım.

Makale yazarlığının muhteşem dikkatime çarpan bir başka yönü de insana bir nevi genel kültür patlaması yaşatma olasılığı. Bazen kendimi ‘Bebeğimiz diş çıkartırken bi yandan da gebelik sonrası cilt sorunları yaşıyorsa hangi balığı hangi uzmana götürmeliyiz Meyve ve sebzelerin uygun şekilde saklanmasının yaşlılık depresyonu üzerindeki etkileri yeni nesil tablet bilgisayarımızı üzer mi 2013 kış sezonu saç modellerini siğil tedavisinde kullanırken bir yandan da kamp tatili yapabilir miyiz’ gibi birbirine girmiş yazı başlıkları icat edip sırıtırken buluyorum.
Meyve ve sebzelerin doğru şekilde saklanması ve ona benzer bazı konuları yazarken, birtakım kadın ortamı muhabbetlerine daha önce yapamadığım kadar etkin bir şekilde katılabileceğimi ve bunun bana nasıl şirin bir orta yaşlı hanımefendi görüntüsü vereceğini, bu vesileyle daha da güzelleşeceğimi falan hayal ettimdi. Fakat araya teknoloji konuları da girince bundan vazgeçtim. Karnıyarık tarifi vermeye çalışırken patlıcanların kaç megabayt olması gerektiğini, kıymanın çözünürlük derecesini falan söylemek şık durmayacağı gibi, tuhaf da karşılanabilir çünkü. Of! =’(

avatar

,

3 Responses to Makale Yazarı Olmaya Çalışırken

 1. avatar
  QGEPOTUA 19/12/2012 saat 21:52 #

  Nerede o eski Beyaz Tavsan

  • avatar
   mustafa 25/12/2012 saat 09:27 #

   +1

   Bu yazıdan almamız gereken ders-konu nedir Gerçek bir yazıya hazırlık aşamasıysa lütfen bir an önce bitsin ve eski beyaztavşan’a yakışan yazılar gelsin.

   Ayrıca günlük tutmak için bence kişisel sitelerini kullanmalı yazarlar. Nacize görüşüm.

 2. avatar
  Makale Yazarı 10/01/2013 saat 20:10 #

  Çok karmaşıksınız (:. Düz olun, dümdüz olun ki kolay yazın. Yazarlık içten gelenle olan bir şey, olmuyor da değil sizde… Bu yazıyı yazan kişi neler yapar neler… Sadece biraz öğrenmeli ve okumalısınız. Sekmeler açıp okumak değil bu, okuyup sindirip bir anda içten gelen bir şey. Makale Yazarlığı konusunda deneyimlerimizden faydalanmak isterseniz bu yorumu yaptığım mail adresine ulaşabilirsiniz.

  Son olarak da makale yazmaya bu kadar hevesliyseniz elinizden tutup yazılarınızı okuyacak kitleyi bulma konusunda yardım edebileceğimiz bir editör kadrom mevcut. İster bize ulaşın ister ulaşmayın (:

Bir Cevap Yazın