Televizyon İzlemeyi Bırak

Televizyon seyretmeyi bırakabilirsin.

Yaklaşık bir senedir televizyon izlemiyorum. Tam olarak ne zaman bıraktığımı hatırlamıyorum ama CNBC-E’de Smallville, Galactica, Heroes, Nip-Tuck serisinin yayınlandığı zamanlardı. Pazar günü saat 7 gibi televizyonun karşısına geçip gece 12′de televizyon başında uyuyakalarak günü bitirirdik. Bir süre sonra canım iyice sıkılmaya başladı. Daha diziler başlamadan “üff yine sonunda bir şey olmayacak” derdim, seyrederken “bir şey olmuyor” bittikten sonra da “eee yine bir şey olmadı” diye sıkıntıma sıkıntı katardım.

Artık neredeyse hiçbir şey izlemiyorum. İzleyemiyorum demek daha doğru aslında; kumandayı elime alıp televizyonu açınca içimi öyle bir sıkıntı kaplıyor ki, ders çalışmak için masa başına oturtuğum zamanlardan daha beter hissediyorum. Olanca gücümle kaçasım geliyor.

Sen de yap! Televizyon izlemeyi bırak.

Televizyonu bırakmak tabi ki sigara veya benzeri bir alışkanlığı bırakmak kadar katı olmayabilir. Gerçekten çok sevdiğim birkaç programı seyretmekte pek bir sakınca yok. Fakat aklında hep şu olsun: özel televizyon kanallarının varoluş sebebi sahibine para kazandırmak. Bunu yaparken de senin zamanına ne olduğu veya sana faydalı ne verdiği pek de umurlarında olmayabilir.

Televizyonda bazı programlar yararlı olabiliyor, bazıları da zararsız. Fakat birçoğu da insan aklına zararlıdır. Örneğin senelerdir süren yerli dizi furyası. Bir tanesinde mutlu bir olay görmedim; elem, acı, keder, şiddet ne ararsan var. Bir bölümünü bile biraz izleyince ruh halim bozuluyor, her bölümünü seyredenler ne hale geliyordur bilmiyorum. Eminim seyredenlerin bilinçaltında bir yerlere yerleşip kalıyordur bu kadar fazla olumsuz düşünce.

Bir başka kesinlikle seyredilmemesi gereken şey de haberler. Neler var haberlerde Bir kısmı o anki hükümetin propagandası olur. Bir kısmı dünyanın bir yerinde olan bir olayın 3-4 kelime ve 5 dakikalık görüntülerle kırpılmış, çarpıtılmış bir yansıması. Sağda solda olan trafik kazaları, ölüm haberleri, yoksulluk, enflasyon, petrol fiyatları, terör saldırıları ve saire ve saire. Bunlar önemsiz olaylar mı Kesinlikle hayır, hepsi de çok önemli olaylar.

Peki, bilmen gerekiyor mu Bir şey yapabileceksen evet, ama o olayla ilgili bir şey yapabileceksen eminim haberlerde duymadan da haberin olur. Bunun dışında, sadece bilgi sahibi olman hiçbir işe yaramaz, anca kendi moralini bozarsın. Kaldı ki televizyonda verilen bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü de tartışılır.

Eğer o gün gerçekten çok önemli bir gelişme olduysa etrafından mutlaka duyarsın. Her yerde konuşulur, her yerde yazılır.

Uzun lafın kısası; haberleri seyretmek, olaylardan haberdar olmanın en kötü yoludur.

Televizyon izlemekten vazgeç.

Tabi ki televizyon izleme demek, hiçbir şey izleme demek değil. Öncelikle evde film izlemenin en iyi yolu gidip DVD/VCD/Div-X’ini edinip reklamsız bir şekilde seyretmek. Son zamanlarda popüler dizilerin de DVD’leri çıkmaya başladı.

Arada bir sevdiğin televizyon programlarını seyredebilirsin.  Ama inan, özellikle günde 2 saatten fazla TV seyreden birisiysen, dört hafta hiç TV’yi açmadıktan sonra tekrar dönüp eskiden seyrettiklerine bakınca kendine “ben bunu neden seyrediyormuşum” diyeceksin :)

Televizyon seyretmenin aslında tek bir sebebi var ve sanırım sen bunu çoktan biliyorsun.

Buna gerçekten ihtiyacın yok.

22 Yanıtlar için “Televizyon İzlemeyi Bırak”

 1. Haftada en fazla 5 saat yaptığım eylem.

 2. Yaklaşık 2 yıldır hiç izlemiyorum. Ne zaman televizyon karşısına geçsem o söz ettiğiniz iç daralmasını yaşıyorum. Çünkü, insanların pek çok şeyle uyutulup ruhlarının biçimlendirilmeye çalışıldığını, daha çok tüketmeleri için ikna edildiklerini görüyorum. Ama haberler konusunda aynı fikirde değilim. Televizyondan yanlı ve çarpıtılmış olarak verilen haberlerin bir şekilde internet ya da gazete yoluyla takip edilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Olayları analiz edebilmek ve bir ülke üzerinde belli bir kesim söz sahibi olmaması için insanların bilinçli olması gerekiyor. Eğer gelişen olayları takip etmezlerse bunu yapmaları da imkansız gibi geliyor bana.

 3. İkinizin adına da çok sevindim, ne kadar az kişi seyrederse o kadar iyi.

  Haberler konusuna gelince, televizyon haberlerini kesinlikle seyretmemek lazım, gerçekten de inanılmaz çarpık ve bölük-pörçük veriliyor.

  Gazete ve internet için de bence durum çok farklı değil. Yine de özellikle internette farklı bakış açılarını yakalamak mümkün. Örneğin bir Hürriyet gazetesinin bakış açısıyla BBC’nin veya CNN’in bakış açıları çok farklı.

  Eskiden gazete almayı, haber dinlemeyi, internetten hergün ne olmuş diye araştırma yapmayı çok önemli görürdüm. Yine nerdeyese bir yıldır gazete almıyorum veya internette haber okumuyorum ve hiçbir şeyden eksik kalmadım. Kafa dinginliğim de arttı. Gerçekten tavsiye ederim, bir dört hafta haber dünyasıyla ilgini kes, sonra değişiklikleri gözle. Hiç bir şey olmasa moralin ve ruh halin daha da iyiye gidecek :)

 4. of of!! ben de eğer gerçekten transa geçip düşünmemek istediğim bir durum olmazsa (bkz: ayrılık, vefat durumlarında bomboş kafa yaratmak) televizyon izlemekten hazzetmiyorum!!
  en çok da eve misafir geldiğinde açılan televizyonlara tepkiliyim!! herkes ağzı açık ayran budalası misali tvde kayboluyor, sohbet filan kalmıyor…
  geçmişte dalga geçtiğim oturma odası- salon ayrımını, oturma odası- medya odası olarak ileride evime adapte edeceğim sanırım:))
  insan arkadaşlarıyla otururken tv açık olur muymuş canım!

 5. Geçenlerde bir arkadaş gurubumla sohbet ederken birden bir yarışma programı hakkında konu açıldı. Ben söz konusu programı, bir ortamda denk gelmesi haricinde hiç oturup izlemediğimi söylediğimde bana marslıymışım gibi bakmışlardı :) Programın adını bilmiyorum ancak sunucusu Acun Ilıcalı. Kimi insanlar için akşam eve gidince TV karşına geçip kendisine hiç birşey katmayan programları seyretmek bir zevk olabilir. Yada belki bu bırakılması gereken bir alışkanlık. Ama benim için bu zaman kaybından başka birşey değil. Uzun zaman önce düzenli TV seyretmeyi bıraktım. Şimdi haftada 1 saat bile seyretmiyorumdur. Gündemi zaten internetten takip ediyorum. Çağdaş beyinde dediği gibi filim olayınıda DVD, Div-x vs. ile çözdüğüm için TV bende hiç bir eksiklik yaratmıyor. Aksine yapmak istediklerim şeyler için zaman kalıyor. Sizde TV seyretme zamanınıza minumuma indirin geri kalan vakitte göreceksiniz ki zaman yokluğundan şikayet edipde yapamadığınız beyninizin bir köşesine ittiğiniz ne çok şeyiniz varmış. Ayşe rumuzlu arkadaşımız yorumunda belli özel durumlarda bomboş kafa yaratmak için TV seyrettiğini söylüyor. Gerçekten de haklı bomboş bir kafa için TV bire bir…

 6. TV hakkındaki tespitlerinin hepsine katılıyorum.Ancak yine de seçici olunursa faydalı da olabilir.Örneğin değişik kültürleri tanıtan gezi programlarından bilimsel ağırlıklı belgesellere kadar tercih şansı bol.Klasik anlamdaki haber-dizi-yarışma gibi programların ise hitap ettiği kesim zaten belli.

  Olaya siyah-beyaz bakmayıp ara tonları da görmek faydalı olabilir.

 7. he he. tabiki akşam TV açtığınızda kusasınız gelir türk dizilerden, ama TV de belgesel gibi de programlar var, onlar seyretmeye değer, madem parasızlıktan yürt dışına çıkamıyoruz, izin verin, televizyondan görelim…

 8. BİR IŞIK TA SEN YAK !!!
  Sen onları izlerken , onlar daha da ilerliyor bak,
  Hayaller kur, onlara yetişmeye bak.
  İnsanlar uyuyormuş, sorunlar büyüyormuş sana ne,
  Aydınlık için bir ışık ta sen yak.
  *****************************
  Sen davranırsan mazeretler kaybolur,
  Yaktığın ışıkla bir çok insan yol bulur.
  Unutmaki , o koskocaman ormanlar,
  Ufacık bir kibritle yok olur.
  26 Temmuz 2008 Saat : 09.25

 9. bende artık çok fazla izlemiyorum

 10. arkadaşlar size söylüyorum lütfen hiç izlemeyin çünkü çok deprasyon yapıyor sinirde

 11. [...] ; beyaz ekranda neler izlemeniz gerektiğiniz üzerine , Beyaz Tavşan‘ın yazmış olduğu Televizyon İzlemeyi Bırak yazısını [...]

 12. Birileri de Türkiye’nin gerçekleri anlatılıyor diye izlediği dizinin ona aslında ne verdiğinin farkında değil.Türkiye’nin gerçeklerini bir belgesel yapsan kimse izlemez.Neden çünkü orada vurdu , kırdı yok.Vay Türkiyem vay.

 13. televizyonu bırakamıyorum izlemeyince de kendimi eksik hissedyorum ama televizyon karşısında zamanımı kaybettigmi de görüyorum… elimden bir şey gelmiyor, bırakamıyorum :( (

 14. ben bir şeyi merak ediyorum..bende bazen tv izlemeyim diyorum ama bu kezde yapacak pek fazla bişey bulamıyorum..ben bir işte çalışmıyorum bütün günüm boş,tv izlemeyince kitap okuyorum, ondan sıkılıp internet başına geçiyorum sonra tekrar tv..anlıyacağınız boş zamanım çok ama nasıl degerlendireceğimi bilmiyorum..bu konuda yardımcı olursanız sevinirim:))

 15. @aslı : TV izlemeyince eksik hisseteyi ilk defa duydum açıkçası. Tam olarak neden eksik hissediyorsun

  @aydın : Aslında cevabı kendin vermişsin, işte çalışmıyorum bütün günüm boş diye. Ben de üniv.deyken aşağı yukarı aynı durumdaydım, oldukça fazla boş vaktim vardı. İnsan değerini sonra anlıyor :) Boş zaman değerlendire konusunda ise en basit önerim, aynı bunun gibi bir blog başlatman olabilir mesela. Hemen blogger.com yaz ve başla ;)

 16. çağdaş senin dediğin gibi bir blog hazırladım ama kimse girip bakmıyor ya da ben beceremedim..galiba blogumun adı cesetdenizi bi baksan olmuş mu

 17. Tekrar selam,

  cesetdenizi.blogger.com’u denedim açılmıyor. Tam adresi verirsen (http://...) daha iyi olur.

  Bir de blog başlatmayı düşünürsen, çok temel olarak bir kaç nokta var:
  1) Gerçekten paylaşmaktan zevk alacağın bir konu seç. İnsanların ne istediğine göre değil, senin ne istediğine göre seçebilirsin.

  2) BeyazTavsan.com’u ilk açtığımda 3 ay boyunca günde 10-15 ziyaretçi anca geliyordu. Yani, en az 6 ay hiç ziyaretçi falan beklemeden yazıp durman lazım. Zaten onun için kendi isteğin ve paylaşma arzun önemli.

  3) Bir de, bir blogun varsa, başka blog veya sitelere yorum bırakırken mutlaka url’ni (http://…..) bırak ki merak eden birileri olursa sitene girip bakabilsinler.

  Zor olan başlamak değil devam etmek, özellikle blog yazıyorsan. Sana başarılar dilerim.

 18. çevremde çok fazla televizyon izleyen olmasından kaynaklanıyor heralde… bir tv programından sonra ertesi gün herkes o programdan konuşuo…merak işin açıkçası biraz da.. merak olunca o gün “bir bakayım neymiş şu” diorum… sonra reklamlar sırasında başka kanallara geçiorum… sonra yeni programlar keşfediyorum…ilginç gelince “izlememeliyim hayır” da diyemiyorum.. yani kontrolden çıkıorum…bizim evde 24 saat televizyon açık olur..bunun da etkisi çok..”kapatın, izlemeyin televizyon” da diemiyorum.. bunu bir kere denedim… cevabımı aldım…o yüzden.. yani çevremin çok etkisi var… onların yorumlarına benim de yorum yapma istegimden doguyor heralde… sonra kontrolden çıkış başlıyor…

 19. Söylediklerinize katılmamak elde değil…
  Sırf alışkanlık,yapacak başka birşey yok diye bağlanıyor insan şu kutuya.Gerçi bloglamaya başladığımdan beri bazı şeyler değişti.Cumartesi geceleri hariç diğer günler izlemiyorum diyebilirim.

 20. Aydının blogunu buldum ve kendi aklımdan geçeni yazdım. :)

 21. yaklaşık 4 yıldır falan izlemiyorum bende tv ve hayatımda bi eksiklik olmadı haberler dediğiniz gibi kanala göre değişiyor herkes kendine göre veriyor..dizi alışkanlığımda yok geçenlerde bi dizi ye takıldım internetten izledim bir iki bölüm sonra tv de rasgeldimm akşam 8 den yanılmıosam 10 30u geçmişti
  gerçekten çok üzüldüm..tamamen zamna israfı hiç bişi üretmeden beklemek çok sıkıldım tabiki eğlenmeye dinlenmeye vakit ayırmalı insan ama kontrol bizde olmalı ve seçici biz olmalıyız..selamlar

 22. @aslı (geç bir karşılık da olsa): Sen çevreni boşver, kim ne isterse yapmakta serbest. Çevreni değiştirmek için kendinden başlaman yeterli, hem yalnız değilsin bak burada senin gibi düşünen bir sürü insan var.

  @icimdengeldigigibi: Çok sevindim gerçekten. Bloglamanın çok güzel bir yanı var, yapacak bir şey bulamayınca eline kumanda almak yerine klavye alıp yazabiliyorsun.

  @hakan: hmm…tam anlamadım :)

  @serhif: Evet, ben de arada seyredince aynı duygulara kapılıyorum. Yazık oldu geçen vakte. En iyisi hiç açmamak TV’yi, garip bir kendine bağlayıcılığı var.

Bir yorum da sen yap