Vaka Çalışması: Örnek Bir Sunum ve Power Point Slaytları (2)

Ne olduğu merak mı ediyorsun Açıklama yazının devamında.

Önceki bölümde Selen’le yaptığımız sunum yazışmalarını yayınlamaya devam ediyorum. En son Selen; sunumun amacını, kimlere yapacağını, süresini, mesajını ve yerini belirlemişti. (Sunumun son halini de buradan indirebilirsiniz.)

Önerilerimi Yazdığım Eposta:

Tekrar selam,

Şöyle bir şey olabilir:

1. Slayt: tek bir sayı

………. TL. Mümkünse arka plan koyu-hatta siyah, ön planda bu sayı kocaman beyaz renkli ve tek başına

Sizce bu ne olabilir diye soracaksın, cevaplar gelecek.

2. Slaytta
………. TL’nin altında “Şirketimizin hatalı/geç fuar katılımlarından dolayı ettiği zarar”, yazacak. Sen de bunu söyleyip sonra herkesin iyice sindirmesi için bir 10-15 saniye sessizlik :

Bu sayının etkileyici olması lazım onun için yıllık zarar veya şimdiye kadar ettiği zarar gibi bir şeyler kullanman iyi olabilir. Hesaplaman mümkün değilse, mantıklı bir tahmin yapmaya çalışabilirsin. Oraya 1,000 TL yazarsan ve dinleyenler amaaaann bu muymuş derse olmaz ;)

Veya benzer bir şekilde ilk slaytta herkesin merakını uyandırıp çivilemen, özellikle de yönetimin konuya ilgisini çekmen gerekir. Bunu nasıl yapacağın ise yaratıcılığına kalmış.

3. Slaytta

‘ Peki bu zararı engellemek için sizce neler yapabiliriz ‘

Diye soracaksın ve cevapları alacaksın. Şansın varsa, senin isteklerinden bazıları da cevap olarak gelir. Mümkünse bir flip-chart’a falan yaz söylenenleri.

4. Slaytta Bullet-Point olarak

* Katılımdan 2 hafta ve daha önceden haber vermek, böylece ucuza rezervasyon yapmak.

* Bilgileri tam vermek

* Gibi gibi gibi…

Guy Kawasaki’nin 10:20:30 yazısını mutlaka oku. Ama kabaca, bir sunumda en fazla 10 slayt, en fazla 20 dakika, en az 30 punta font (bence en az 24 punta kafi) kullan diyor.

Sunumun sonunda ise tek sayfa broşür şeklinde, neler istediğini özetleyen, mümkünse renkli, A5 boyutlu çıktılar verebilirsin.

Umarım işine yarar bu fikirler.

Son olarak mümkünse her sayfada resim kullan, (Clipart DEĞİL!) örneğin flickr.com‘a girip bir sürü harika resim bulabilirsin.

Arial/Calibri gibi Sans-Serif kolay okunan fontlar kullanman; comic sans, times new romandan kaçınman iyi olur.

Oturma düzeni de önemli, eğer 15-20 kişiyse U düzeni en ideali. Topantı salonunda masa etrafına oturmak da bir seçenek. Mümkünse okullardaki gibi birbiri ardına sıralarda otrumasın insanlar.

Sorulara hazırlık yapman çok çok faydalı olur dediğin gibi. Ben olsam bir kağıda cevapları yazar ve soru gelirse sözlü olarak cevaplardım.

Sunum bitince de gelen soruları toparlar bir sonraki gün herkese (ofiste kullanıyorsanız) mail olarak atardım.

Sunumdan sonra nasıl geçtiğini kısaca yazarsan çok sevinirim. Bu arada izin verirsen bu yazışmaları isim, konu vb.. değiştirerek Beyaz Tavşan’da yayınlamak isterim.

Başarılar,

Çağdaş

Selen’den gelen sonraki e-posta ve sunumun son hali:

Selam Çağdaş,

Yardımların için çok teşekkür ederim.

Sunumumu tamamen değiştirdik. Eski hali çok vasat kaldı sayende :D Yeni halini hazirlayacağım :) Bitince son halini sana atmak istiyorum.

Öğretim görevlisi mizin yoksa bir şirkette mi çalışıyorsun Sunum hakkında gerçekten çok bilgilisin çünkü :) Hangisi olduğunu merak ettim…

Son olarak Case study olarak sunumumu koyabilirsin tabi ki ::)

İyi çalışmalar

Selen

Sunumu indirmek için buraya tıklayın.

Son Sözler ve Kapanış

Sunumu açarsanız göreceksiniz, oldukça sadece, sadece gerekli  ve en önemli konuların olduğu, toplam 9 slayttan oluşan bir sunum. Tahminimce 5-10 dakikayı geçmez.

Gerçekten Selen’i takdir ettim bu sunumu görünce, çünkü vermesi gereken tek mesajı en çarpıcı şekilde verip, ne istediğini de açıkça belirtmiş. Yanlış anlaşılmalara veya konuyu dağıtacak öğelere yer vermemiş.

Ve bir püf noktası da, iyi bir sunumun slaytlarına bakarsanız, aynı bunun gibi oldukça boş ve “eksik” gelir. Sanki görüntü var ama ses yok gibi.

İşte o eksikliği de sahnede dolduracak olan da sensin :)

, ,

8 Responses to Vaka Çalışması: Örnek Bir Sunum ve Power Point Slaytları (2)

 1. Selen 05/03/2011 saat 16:57 #

  Tekrar Çok Teşekkür Ederim

 2. fehmi 08/03/2011 saat 15:52 #

  Merhaba Hocam öncelikle yazılarınızı beğenerek ve severek okuyorum.verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim… Bir konuda fikrinizi almak istiyorum . Sunumda ilk sayfa da konu başlığı yazılır ,buraya mı ad soyad yazılır yoksa sunumun sonuna mı … Kimi arkadaşımız sunumun son sayfasına koyarken , kimi de başlığın altına yazıyor. Hocamız ben söylemiyorum bunda hata yapandan 10 puan kırıcağını söylüyor. üniversiteye gelmiş birinin bunu bilmemesi bizim suçumuzmuş.

  • Çağdaş 08/03/2011 saat 21:54 #

   Genel geçer uygulama olarak sunumda ilk sayfada ad ve soyadını, hatta altına da ünvanını yazabilirsin. Ayrıca tüm slaytların en altında altbilgi (footer) olarak da koyman faydalı olur, sunumun hazırlandığı/sunulduğu tarih ve sayfa numaraları da iyi olabilir.

   Bir kitabın kapağını düşün, en önde kitabın adı ve yazarı olur, onun gibi.

   Fakat diğer taraftan, bu çok klasik bir yaklaşım. Eğer etki yaratmak, akılda kalmak istiyorsan farklı olman gerekir. Gidip de ilk slaytta konu başlığını yazarsan, ondan sonra kimseyi şaşırtamazsın. Ha tabi ki her sunum illa şaşırtacak diye bir şey yok, ama mükünse şaşırtmak, meraklandırmak iyidir.

   Ama anladığım kadarıyla sen bunu bir ders için yapacaksın ve hocanız da pek yeniliklere açık değil gibi geldi bana. Sen yine de ilk slaytta başlık+ad-soyad’dan şaşma.

 3. Fehmi 09/03/2011 saat 01:20 #

  Çok teşekkür ederim hocam .verdiginiz cevap için . Ayrica bir sey söylemek istiyorum bir ara uzun bir ara vermistiniz beyaztavsana lütfen boyle bir ara Asla vermeyin sizin yaZdiklarinizi okumak bizim hayattan alamadiklarimiza rehberlik ediyor . Saglik sihhat ve basarilarinizin devami dilerim.

 4. gamze 25/12/2011 saat 14:22 #

  ya hoca herhangi bi konu hakkında sunum olabilir dedi.ama ben hala buladım daha doğrusu karasız kaldım diyebilirim yardım olur musunuz :)

 5. esra 25/12/2011 saat 23:57 #

  slm ben ingilizce öğretmenliği okuyorum süreklı sunum yapıoruz sankı sıkıcı ve ılgı cekıcı olmuyo bu konuda byardım edersenız sevınırım

Geri izleme/Pingback

 1. Sunum Hazırlamak | Özel Güvenlik Dünyası - 04/11/2011

  [...] Şu linkte konuyla ilgili güzel bir makale okuyabilirsiniz http://beyaztavsan.com/vaka-calismasi-ornek-bir-sunum-ve-power-point-slaytlari-2/ [...]

Bir Cevap Yazın